Minik Afacanların Gözdesi Araba Desenli Halılar

Birçok afacanın hayali olan minik kırmızı arabalar şimdi çocuklarımızın odasında yerlerini almış … Hepimiz çok sevdiği çocuklarımızın ilgi alanları yakışıklı erkek çocuklarımız için askerler, tanklar, dozerler ve en önemlisi arabalar olurken kız çocuklarımız için de sarı saçlı barbi bebekler, tencereler, tavalar ve harika mutfak gereçleri oluyor. Durum böyle olunca minik afacanların odaları baştan aşağı sevdikleri çizgi film kahramanlarının sembolleri ile döşenirken, kimi zamanda çok sevdikleri oyuncaklarının resimleri ile döşeniyor.

Sıklıkla erkek çocuklarının odalarında rastladığımız arabalar canlı renkleri ile evlerimize renk katarken, çocuklarımızın da renkli dünyasına bir renk katkısında bulunuyorlar. Çocuklarını her daim düşünen ebeveynler ise çocuklarının odalarını döşerken çocuklarını daha mutlu edecek seçimlerden yana tercihlerini kullanıyorlar. Buna en güzel örnek kırmızı araba desenli halı modelleri… Yolcu ve yük taşımaya uygun tekerlekli, motorlu veya motorsuz hareket edebilen her türlü kara ulaşım taşıtına verilen ad olan arabaların günümüzde de yeri oldukça önemli. Eski zamanlarda el arabaları insan gücüyle yürürken, kağnı, öküz ve mandayla; fayton ve benzeri arabalar at ile yürütülürdü.

çocuk halısı

çocuk halısı

Tarihimizde ise Tanzimat’a kadar yalnızca padişahlar, şeyhülislamlar ve kazaskerler arabaya bine bilmekteydiler. Fakat günümüzde neredeyse her evde olan arabalar lüxs bir ihtiyaç olmaktan çıkmıştır. Şimdilerde ise çocuklarımızın olan minik arabalar halı modelleri üzerinde çocuklarımızın renkli odalarına renk katmaktadırlar. Neredeyse çocuk halısı deyince aklımıza gelen ilk belirme araba desenli halı modelleri olmaktadır. Genellikle arkadaşları ile oyuncaklarını paylaşmayı sevmeyen afacanlar arabalı halı modellerinin kıskanıyor olsalar da araba desenli halı fiyatları çok uygun olduğu için her evde karşımıza çıkabilir. Bu sayede çocuklarımızın çok sevdiği bu halılar çocuk odalarına ayrı bir şıklık katacak.

Son olarak da arabalardan kısaca bahsederek bitirmek istiyorum;) Araba (tekerlekli taşıt), yolcu ve yük taşımaya uygun tekerlekli, motorlu veya motorsuz hareket edebilen her türlü kara ulaşım taşıtı.[1]Motorsuz olanlar hayvanlarla ya da insanlar tarafından yürütülür. Çekçekler, el arabaları insan gücüyle yürürken, kağnı, öküz ve mandayla;fayton ve benzeri arabalar at ile otomobil, kamyon vb. motordan aldığı tahrikle yürütülür. Keçilerin çektiği hafif arabalar da vardır.

Bir önceki yazımız olan Halı Modellerinin Temel Figürü: Geometrik Biçimler başlıklı makalemizde halı modelleri ve makine halısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Halı Etiketler : , , .